Ranking atrakcyjności dzielnic.

Najbardziej atrakcyjną do życia warszawską dzielnicą jest Wilanów, a najmniej – Rembertów. O dziwo, Żoliborz jest równie atrakcyjny jak Włochy. Takie dane podał właśnie urząd statystyczny. Analitycy brali pod uwagę kilkanaście wskaźników, m.in. liczbę rodzących się dzieci w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców (najwyższy wynik zanotował Wilanów), liczbę ludności przypadającej na jedną przychodnię czy aptekę (wygrało Śródmieście), liczbę miejsc w przedszkolach w relacji do liczby dzieci w wieku przedszkolnym (zwyciężyły Włochy), powierzchnię parków w przeliczeniu na mieszkańca (liderem jest Żoliborz).

Wilanów wyprzedził Śródmieście
Po podsumowaniu punktacji najlepiej wypadł Wilanów, który wyprzedził Śródmieście. Te dwie dzielnice zaliczono do rejonów o „bardzo wysokiej atrakcyjności”. Na trzecim miejscu znalazł się Mokotów, a na czwartym Żoliborz, który – co wielu warszawiaków może zaskoczyć – zremisował z Włochami. Na końcu listy jest Rembertów jako jedyny oceniony jako dzielnica o „niskiej” atrakcyjności, gorsza niż Praga-Północ.

To nie koniec niespodzianek. Urząd przygotował jeszcze trzy inne rankingi. „Bo potrzeby rodziny z dziećmi różnią się od oczekiwań np. osoby starszej lub samotnej. Dla jednych ważna jest bliskość przedszkoli i szkół, dla innych przychodni” – argumentowali analitycy. W jednym z zestawień badali atrakcyjność dzielnic dla rodzin z dziećmi. Liczyła się m.in. liczba miejsc w żłobkach i przedszkolach. Zwyciężyły Włochy, które raczej nie są dzielnicą pierwszego wyboru dla młodych małżeństw szukających mieszkań. Być może dlatego, że nie brano pod uwagę m.in. liczby mieszkań oddawanych do użytku w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców (wygrywa Wilanów).

Żoliborz najlepszy dla singli
W rankingu atrakcyjności dla singli (liczyły się m.in. długość ścieżek rowerowych i dostępność placówek kultury) zwyciężył Żoliborz przed Śródmieściem, na szarym końcu są Białołęka, Rembertów i Wawer. Pierwsze miejsce na liście dzielnic atrakcyjnych dla seniorów (tu podliczano m.in. dostępność przychodni i aptek oraz powierzchnię parków w przeliczeniu na mieszkańca) zajmuje Śródmieście z ogromną przewagą nad drugim w kolejności Mokotowem i trzecią Ochotą. Na końcu tabeli znalazł się Rembertów, za Bemowem, Białołęką i Bielanami.

Jak wiadomo, statystyka wprowadza w błąd częściej niż prognoza pogody. Autorzy rankingu przyznali, że czynników decydujących o wyborze zamieszkania jest więcej i dla każdego mają inną wagę. „Dla większości osób kupujących mieszkanie głównym wyznacznikiem jest cena nieruchomości. Najdroższe mieszkania oferowane są w dzielnicach: Śródmieście, Mokotów, Żoliborz oraz Wilanów, które w rankingu atrakcyjności warunków życia znalazły się w czołówce.

Najtaniej na obrzeżach
Najtańsze mieszkanie można kupić w dzielnicach usytuowanych na obrzeżach stolicy: Wesoła, Rembertów, Białołęka oraz Ursus. Wiele osób wybiera dzielnice peryferyjne dla ciszy, spokoju i dostępności zieleni w postaci własnego ogródka lub otwartych przestrzeni i lasów, co kompensuje utrudniony dostęp do miejskiej infrastruktury, niewystarczające połączenia komunikacyjne i uciążliwe dojazdy do centrum miasta” – zaznaczyli autorzy zestawienia.

Ranking atrakcyjności dzielnic wg. Urzędu Statystycznego w Warszawie

 1. Wilanów         0,704            bardzo wysoki (grupa I)

 2. Śródmieście    0,671            bardzo wysoki (grupa I)

 3. Mokotów       0,592            wysoki (grupa II)

 4. Żoliborz          0,579            wysoki (grupa II)

 5. Włochy               0,579            wysoki (grupa II)

 6. Ochota               0,525            wysoki (grupa II)

 7. Ursynów         0,476            wysoki (grupa II)

 8. Wola                    0,462            wysoki (grupa II)

 9. Praga Południe 0,418            średni (grupa III)

 10. Wawer                 0,392            średni (grupa III)

 11. Ursus                  0,390            średni (grupa III)

 12. Wesoła                 0,378            średni (grupa III)

 13. Bemowo          0,352            średni (grupa III)

 14. Białołęka          0,324            średni (grupa III)

 15. Targówek        0,318            średni (grupa III

 16. Bielany                0,294            średni (grupa III)

 17. Praga-Północ             0,286            średni (grupa III)

 18. Rembertów      0,134             niski (grupa IV)

http://warszawa.wyborcza.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *