W ramach nakazu pozostania w domu wielu z nas może brakować pomysłu na spędzanie czasu. A gdyby tak odwiedzić dom Claude’a Moneta? Oczywiście wirtualnie. 

Muzeum Claude’a Moneta w Giverny znajduje się w przepięknym domu otoczonym ogrodem. Artysta spędził w nim większość swojego życia – od 1883 do 1926 roku, tak więc aż 43 lata. W impresjonistycznych obrazach twórcy możemy zaobserwować inspiracje tym właśnie domem.

Wędrówkę rozpoczniemy od zwiedzania parteru, gdzie możemy obejrzeć niebieski salon, w którym Monet zwykł czytać. Tuż obok znajduje się spiżarnia, gdzie na zawieszonych na ścianie szafkach przechowywane były zapasy między innymi herbat, olejów czy przypraw. Szafka z napisem „świeże jajka” (fr. oeufs frais) od razu przywodzi nam na myśl obraz Les oeufs de Monet – koszyk „martwej natury” złożony wyłącznie z jajek. Na parterze znajduje się również atelier, w którym aż do 1899 r. malarz tworzył swoje dzieła. Warto podkreślić, że wnętrze to zostało odtworzone na wzór tego z XIX wieku – przenosząc się więc do muzeum, choćby wirtualnie, stajemy się częścią nieistniejącej już rzeczywistości.

Wreszcie, docieramy do jadalni oraz kuchni z osobliwymi żółtymi kolorami ścian, na których zawieszone są gustowne japońskie obrazy. Wyposażenie kuchni, pełne naczyń z minionych epok, także zasługuje na dokładną uwagę zwiedzających. W oczy od razu rzucają się biało-niebieskie płytki ceramiczne pochodzące ze słynnej manufaktury w Rouen.

Na pierwszym piętrze znajdują się pokoje prywatne, w tym pokój zamieszkiwany przez samego artystę, gdzie możemy obejrzeć reprodukcje obrazów przyjaciół Moneta – Renoira, Cignaca czy Cézanne’a. W pozostałych pokojach na piętrze, na przykład tym należącym do jego żony, Alice, możemy obejrzeć między innymi piękne, damasceńskie obrusy. Niestety – nie mamy możliwości udania się do ogrodów, które zasługują na osobną uwagę. Dlatego zachęcamy do zajrzenia na stronę paryskiego Muzeum Oranżerii, która udostępniła wirtualne zwiedzanie dwóch sal owalnych, w których wyeksponowane są największe formaty dzieł Moneta przedstawiające nenufary.

Dom Moneta i Oranżeria nie są jedynymi placówkami kulturalnymi, które otworzyły swoje wirtualne drzwi dla zwiedzających. Odwiedźcie również koniecznie stronę Centrum Pompidou, które oferuje serię bardzo interesujących, całkowicie darmowych podcastów na temat sztuki (np. autorstwa Dalego czy Giny Pane). Dostępny jest też bezpłatny film przedstawiający ostatnią wystawę poświęconą twórczości Christiana Boltańskiego. A jeśli macie ochotę na posłuchanie koncertu muzyki symfonicznej, to weźcie pod uwagę, że Filharmonia Paryska także udostępniła wiele nagrań z recitali instrumentalnych za darmo!

Dom Claude’a Moneta: https://fondation-monet.com/visite-virtuelle/

Muzeum Oranżerii: https://www.musee-orangerie.fr/fr/article/visite-virtuelle-des-nympheas

 

Maciej Borczyk  https://www.ifrancja.fr/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.