Miód jest zdrowy – to powszechna opinia. Natomiast, który gatunek miodu, na jakie schorzenia pomaga, dla większości nadal pozostaje sekretem.

Jesteśmy w okresie przeziębień, więc zacznijmy od miodów, które przy tego typu problemach będą najodpowiedniejsze. Króluje tu miód lipowy – działa wykrztuśnie, napotnie, przeciwgorączkowo, pomaga w leczeniu chorób dolnych dróg oddechowych, gardła, angin, zatok, zapaleniu oskrzeli. Ponadto dobrze wpływa na nasz układ krążenia oraz układ nerwowy (łagodzi stresy), a ponadto obniża ciśnienie krwi.

Kolejny miód, po który warto sięgnąć to spadziowy. Jest on nazywany miodowym antybiotykiem, głównie ze względu na bardzo silne działanie przeciwzapalne i wykrztuśne. Doskonały w chorobach skóry, reumatycznych, poprawia przemianę materii, wskazany w leczeniu nerwic.

Mniej znany, ale niezwykle smaczny jest miód malinowy. Wskazany w chorobach dolnych dróg oddechowych, zapobiega i leczy grypę oraz przeziębienia, działa uodparniająco i regenerująco.

Zamykając temat przeziębień, wspomnijmy o miodzie wielokwiatowym – idealnym na okres grypowy. Ponadto wspiera leczenie stanów alergicznych dróg oddechowych, kataru. Bardzo dobry w walce z wyczerpaniem zarówno fizycznym jak i psychicznym.

Pamiętajmy jednak, że miody to nie tylko sposób na przeziębienia. Spektrum ich zastosowań jest o wiele szersze – mowa tu o niedocenianym w Polsce miodzie rzepakowym. Jest on wskazany dla wszystkich, którzy mają problemy z sercem i naczyniami wieńcowymi, a poza tym wyrównuje braki potasu i obniża ciśnienie krwi. Stosowany jest również we wspieraniu pracy wątroby i dróg żółciowych. Dawniej był stosowany zewnętrznie przy oparzeniach, ze względu na działanie zapobiegające powstawaniu pęcherzy oraz infekcji.

Kolejny miód, który można u nas łatwo zdobyć to miód gryczany. Zapobiega i leczy choroby serca oraz układu krążenia (zwłaszcza na podłożu miażdżycowym), pomaga w dusznicy bolesnej, korzystnie oddziałuje podczas nerwicy wegetatywnej, ochrania i odtruwa wątrobę, a ponadto polecany jest  osobom chorym na cukrzycę insulinoniezależną (typu 2), pomaga w chorobach płuc oraz schorzeniach zakaźnych z  podwyższoną temperaturą, oczyszcza z toksyn, pomaga w walce z niedokrwistością wynikającą z braku żelaza.

Popularnością cieszy się w Polsce również miód akacjowy. Odznacza się delikatnym i lekko mdłym aromatem kwiatów akacji. Jest odpowiedni dla osób ze schorzeniami układu moczowego oraz przewodu pokarmowego, wzmacnia układ krążenia, stosowany jest również na bezsenność.

Miód wrzosowy Jest pozyskiwany z niskiej krzewinki – wrzosu zwyczajnego. Wśród  innych miodów odznacza się silnie galaretowatą konsystencją. W smaku jest przyjemny, choć mało słodki, lekko gorzkawy i cierpki, silny aromat przypomina zapach kwiatów wrzosu. Ma wysoką zawartość łatwo przyswajalnego białka, pomaga w schorzeniach nerek, dróg moczowych i gruczołu krokowego. Działa pomocniczo w kamicy nerkowej, zalecany przy zapaleniach jamy ustnej, gardła, migdałków podniebiennych. Wpływa korzystnie również na stany zapalne żołądka oraz jelit.

Jedną z mniej popularnych odmian miodu jest miód nawłociowy. Pszczoły wytwarzają go z nektaru kwiatu nawłoci potocznie zwanym mimozą lub „złotą rózgą”. Pomaga on w zwalczaniu zakażeń i stanów zapalnych w drogach moczowych oraz kamicy nerkowej. Polecany jest dla osób z nadciśnieniem tętniczym w celu wzmocnienia  serca, wskazany w stanach stresu i wyczerpania fizycznego oraz w profilaktyce miażdżycy.

Coraz częściej możemy zdobyć również miód mniszkowy. Zwiększa on efekt żółciopędny, pomaga w zaburzeniach trawienia oraz schorzeniach żołądka i jelit, wspomaga leczenie niedokrwistości.

Warto również pamiętać o miodzie faceliowym, który jest idealną propozycją dla ludzi z nadciśnieniem tętniczym, chorobami żołądka i dwunastnicy dla astmatyków.

Jakub Czerwiński – autor bloga : polskiemiody.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *